Kako vitamini mogu osnažiti zubno meso i očuvati njegovo zdravlje?

Jeste li znali da je upala zubnog mesa problem s kojim se susreće oko 90% ljudi? Zdravlje zubnog mesa ključan je aspekt oralnog zdravlja, no često ga zanemarujemo, sve dok ne nastupe problemi poput krvarenja desni ili parodontitisa.

Amanda Gaši, mag. nutr.autor
Mlada žena prstom pokazuje zube i desni nakon uzimanja vitamina za zube i desni

Jeste li znali da je upala zubnog mesa problem s kojim se susreće oko 90% ljudi? Zdravlje zubnog mesa ključan je aspekt oralnog zdravlja, no često ga zanemarujemo, sve dok ne nastupe problemi poput krvarenja desni ili parodontitisa.

Zdravo zubno meso je čvrsto, ružičasto i čvrsto prianja uz zube, pomažući u sprječavanju bakterijskih infekcija i bolesti desni poput gingivitisa i parodontitisa. Na zdravlje zubnog mesa utječu brojni čimbenici, uključujući genetsku predispoziciju, dob, pušenje i još mnogo toga. Dodatno, zdravlje zubnog mesa može biti poboljšano pravilnom prehranom i unosom ključnih vitamina za zubno meso. U nastavku ovog članka saznajte više o zdravlju i bolestima zubnog mesa, kao i o tome kako vitamini mogu utjecati na zdravlje zubnog mesa!

Najčešće bolesti zubnog mesa

Bolesti zubnog mesa prepoznaju se i liječe već više od 5000 godina.

Gingivitis, najblaži oblik bolesti zubnog mesa, pogađa oko 90% populacije. Ovaj pojam opisuje upalu desni uzrokovanu nakupljanjem bakterija i ostataka hrane između linije desni i zuba, što se naziva zubni plak. Gingivitis karakterizira oticanje, crvenilo i krvarenje zubnog mesa. Gingivitis je moguće liječiti dobrom oralnom higijenom, pravilnom prehranom i suplementacijom koja podržava zdravlje desni te prestankom pušenja (ako je pušenje uzročnik gingivitisa).

S druge strane, parodontitis je stanje kada parodontalna bolest napreduje izvan gingivitisa u kroničnu, destruktivnu, nepovratnu upalnu bolest. Bakterije tada mogu prodrijeti dublje u zubno meso. Organizam tada pokreće obrambeni odgovor kako bi se zaštitio od invazivnih bakterija. Međutim, tijekom ovog obrambenog procesa, dolazi i do oštećenja zubnog mesa. Parodontitis dovodi do smanjenog prianjanja zubnog mesa i zuba, što na kraju može rezultirati gubitkom zahvaćenog zuba.

Kako bi se spriječila pojava ovih bolesti, važno je održavati higijenu zubnog mesa i cijele usne šupljine te koristiti različite metode za poboljšanje oralnog zdravlja.

Što utječe na pojavu bolesti zubnog mesa?

1. Loša oralna higijena

Održavanje oralne higijene kod kuće podrazumijeva svakodnevno korištenje četkice za zube i zubnog konca, a u određenim slučajevima i antibakterijske tekućine za ispiranje usta. Zubna četkica mora biti mekana, a pokreti četkanja trebaju biti kružni i pod laganim pritiskom da se ne oštećuje zubno meso. Prostore između zuba potrebno je čistiti zubnim koncem, interdentalnim četkicama ili vodenim tušem. Osim toga, vodice za usta pomažu u čišćenju zuba, ali ne treba ih prečesto koristiti da se ne poremeti oralna flora, to jest da ne uklonimo dobre bakterije iz usta.

Nepravilne tehnike oralne higijene mogu dovesti do nakupljanja bakterija i plaka na zubima, što pokreće gingivitis i potencijalno napreduje do parodontitisa.

Mlada žena drži četkicu s pastom za zube kako bi održala zdravlje zuba i desni

2. Dob

Prevalencija parodontalnih bolesti povećava se s dobi. Nije jasno je li samo starenje uzrok povećane osjetljivosti na parodontalne bolesti ili kumulativni učinci bolesti tijekom života objašnjavaju povećanu prevalenciju bolesti kod starijih ljudi.

3. Pušenje

Pušenje duhana povećava rizik od parodontalnih bolesti za 5 do 20 puta. Osim što povećava simptome i ozbiljnost parodontalne bolesti, pušenje smanjuje efektivnost tretmana parodontalnih bolesti.

MLada žena izdahuje duhanski dim koji joj ugrožava zdravlje zubiju i desni

4. Dijabetes

Osobe s dijabetesom imaju povećan rizik od razvoja bolesti zubnih desni. Visoke razine šećera u krvi mogu oslabiti imunološki sustav i povećati osjetljivost na infekcije, uključujući infekcije desni. Osim toga, dijabetes može dovesti do smanjene prokrvljenosti desni, što usporava zacjeljivanje i povećava rizik od upale.

5. Prehrana

Prehrana igra važnu ulogu u zdravlju zubnog mesa. Uravnotežena prehrana može pomoći u održavanju zdravih desni i sprječavanju parodontalnih bolesti. Previsok unos šećera utječe na stvaranje karijesa i formiranje plaka koji doprinose razvoju bolesti zubnog mesa. S druge strane, polinezasićene masti (poput omega-3 masnih kiselina) i visok unos antioksidansa mogu pozitivno utjecati na zdravlje zubnog mesa. Minerali poput kalcija, magnezija, željeza i cinka su iznimno bitni za jačanje zubi te zubnog mesa, a od iznimne važnosti su i pojedini vitamini poput vitamina A, C, D, K te pojedini vitamini B skupine.

Vitamini za zubno meso

Vitamin A

Vitamin A je vitamin topiv u mastima koji ima ulogu u održavanju integriteta epitelnog tkiva, što uključuje i zubno meso. Osim toga, vitamin A ima antioksidativna svojstva koja pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i smanjenju oksidativnog stresa, faktora koji doprinosi upalnim procesima u zubnom mesu.

Nizak unos vitamina A povezan je sa smanjenim razvojem oralnog epitelnog tkiva, oštećenjem pri formiranja zuba, hipoplazijom cakline i prisutnošću parodontitisa.

Vitamin C

Jedna od glavnih uloga vitamina C je poticanje sinteze kolagena koji je glavni sastojak vezivnog tkiva desni. Teški nedostatak vitamina C rezultira skorbutom, bolešću koju karakteriziraju defekti vezivnog tkiva. Periodontalni znakovi skorbuta su krvareće, upaljene i bolne desni. Dobra vijest je da suplementacija vitaminom C liječi i prevenira skorbut.

Pokazalo se da su kod osoba s gingivitisom i parodontitisom razine vitamina C u plazmi niže nego kod zdravih osoba. Kod parodontitisa smanjena sposobnost apsorpcije vitamina C može igrati ulogu u tome. Iz tog razloga suplementacija vitaminom C može biti korisna kod osoba koje imaju gingivitis i periodontitis.

Studija: Utjecaj konzumacije guave ili vitamina C na razvoj gingivitisa

Studija iz 2018. je prikazala kako konzumacija 200 g guave dnevno ili 200 mg vitamina C dnevno djeluje prevencijski na razvoj eksperimentalnog gingivitisa (gingivitis je u studiji izazvan namjernom lošom oralnom higijenom).

Bočica Super C Antioksidant proizvoda brenda Hug Your Life na stolu

Vitamin C koji je odličan za izgradnju i jačanje imuniteta

Jeste li znali?

Prije 300 godina svaki čovjek koji bi se pridružio posadi prekooceanskog broda znao bi da ima samo 50% šanse da se vrati živ. Ne samo zbog mnogih opasnosti tijekom putovanja, već jer bi moglo doći do razvoja skorbuta. Škotski liječnik James Lind je 1747. godine proveo jedan od prvih kliničkih pokusa u povijesti medicine. U svom eksperimentu, Lind je podijelio 12 mornara oboljelih od skorbuta u šest skupina i svakoj skupini dao različite prehrambene dodatke. Mornari koji su konzumirali citruse, poput naranči i limuna (koji imaju značajne količine vitamina C), pokazali su značajno poboljšanje, čime je Lind dokazao važnost vitamina C u prevenciji i liječenju skorbuta – iako tada vitamin C još nije bio „otkriven“. Njegovo istraživanje dovelo je do uvođenja citrusa u prehranu mornara, što je uvelike smanjilo učestalost ove bolesti.

Vitamin D

Vitamin D ima važnu ulogu u regulaciji imunološkog sustava. Povećava proizvodnju antimikrobnih peptida u usnoj šupljini, koji pomažu u borbi protiv bakterija koje uzrokuju bolesti desni i parodontitis. Osim toga, vitamin D utječe na smanjenje upale zubnog mesa.

Kliničke studije sugeriraju da deficit vitamina D dovodi do upale zubnog mesa te slabijeg zacjeljivanja zubnog mesa nakon periodontalne operacije.

Bočica Vitamin D3 Natural Complex proizvoda na stolu brenda Hug Your Life

 

 

Vitamin K

Vitamin K je važan faktor zgrušavanja krvi te može pomoći u održavanju zdravih desni smanjujući rizik od krvarenja desni i poboljšavajući cjelokupnu funkciju oralne sluznice.

Studija: Utjecaj razina vitamina K2 i periodontitisa

Studija iz 2023. godine je uočila kako su pacijenti s parodontitisom imali niže razine vitamina K2 u serumu, bez obzira na njihovu spol i dob. Osim toga, niska razina vitamina K2 je povezana s krvarenjem desni, povlačenjem zubnog mesa te gubitkom kosti zuba.

Vitamini B skupine

Vitamini B skupine se sastoje od 8 različitih vitamina, koji su bitni za stanični metabolizam, obnovu i dijeljenje stanica. Nedostatak vitamina B skupine može uzrokovati niz simptoma i bolesti, a u kontekstu zdravlja zubnog mesa najvažniji su folna kiselina (vitamin B9) te vitamin B12.

Nije poznat točan način na koji ovi vitamini djeluju na zdravlje zubnog mesa, no klinička istraživanja su povezala njihov deficit s bolestima zubnog mesa.

Studija iz 2016. godine je uočila da je niža razina vitamina B12 u serumu povezana s povlačenjem zubnog mesa te rizikom za gubitak zuba uzrokovan bolesti zubnog mesa.
Nadalje, druga studija je pokazala kako pušači imaju niže razine folne kiseline, što može dovesti do razvoja parodontitisa.

Sve u svemu, može se zaključiti da vitamini podržavaju zdravlje zubnog mesa i pomažu u prevenciji bolesti. Za zdrave desni i predivan osmijeh, važno je pravilnom prehranom i ciljanom suplementacijom osigurati dovoljno vitamina ključnih za zdravlje zubnog mesa.

Amanda Gaši, mag. nutr.autor

Magistra nutricionizma iz Zagreba, diplomirala na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu. U svojem radu, cilj joj je ljudima približiti ideju o fleksibilnoj, ali zdravoj i pravilnoj prehrani te se baviti znanstvenim i istraživačkim radom. Poseban interes razvila je za dodatke prehrani kao ekstenzije pravilnoj prehrani te za njihov dodatan doprinos zdravlju. Osim pravilne prehrane, Amanda uživa i u ostalim aspektima zdravog života, posebice u rekreativnom bavljenju odbojkom i trčanjem!

Članci autora

Izvori

Amaliya, A., Risdiana, A.S., Van der Velden, U. (2018). Effect of guava and vitamin C supplementation on experimental gingivitis: A randomized clinical trial. Journal of clinical periodontology. 45(8). 959–967.

Erdemir, E.O., Bergstrom, J. (2007). Effect of smoking on folic acid and vitamin B12 after nonsurgical periodontal intervention. Journal of clinical periodontology. 34(12). 1074–1081.

Gasner, N.S., Schure, R.S. (2023). Periodontal Disease. U: StatPearls. StatPearls Publishing, Treasure island, Florida

Gutierrez Gossweiler, A., Martinez-Mier, E.A. (2020). Chapter 6: Vitamins and Oral Health. Monographs in oral science. 28. 59–67.

Kinane D.F. (2001). Causation and pathogenesis of periodontal disease. Periodontology 2000. 25. 8–20.

Najeeb, S., Zafar, M.S., Khurshid, Z., Zohaib, S., Almas, K. (2016). The Role of Nutrition in Periodontal Health: An Update. Nutrients. 8(9). 530.

Olszewska-Czyz, I., Firkova, E. (2023). A Case Control Study Evaluating the Relationship between Vitamin K2 Serum Level and Periodontitis. Healthcare (Basel, Switzerland). 11(22). 2937.

Van der Velden U. (2020). Vitamin C and Its Role in Periodontal Diseases – The Past and the Present: A Narrative Review. Oral health & preventive dentistry. 18(2). 115–124.

Zong, G., Holtfreter, B., Scott, A.E., Völzke, H., Petersmann, A., Dietrich, T., Newson, R.S., Kocher, T. (2016). Serum vitamin B12 is inversely associated with periodontal progression and risk of tooth loss: a prospective cohort study. Journal of clinical periodontology. 43(1). 2–9.

S našeg bloga

Povezani članci

Newsletter

Prijavite se na Newsletter i ostvarite 15% popusta na prvu kupovinu. Budite informirani o aktualnim akcijama i novostima.