Nesanica je poremećaj spavanja koji se karakterizira poteškoćama s usnivanjem, održavanjem sna ili preranim buđenjem. Osoba koja pati od nesanice može osjećati umor, slabu koncentraciju i neraspoloženje.
Melatonin je hormon koji proizvodi epifiza, malena žlijezda smještena u sredini mozga. Glavna funkcija melatonina je regulacija cirkadijalnog ritma, unutarnjeg biološkog sata koji upravlja ritmom spavanja i buđenja. Melatonin igra ključnu ulogu u regulaciji tijekom dana i noći, a njegova razina u krvi obično raste u večernjim satima, signalizirajući tijelu da se pripremi za san, i opada tijekom jutra, signalizirajući buđenje.
Tijekom puta pazite da unos vode bude dovoljan, izbjegavajte velike količine kofeina i alkohola (može utjecati na san i hidraciju), pokušajte se prilagoditi lokalnom vremenu odmah po dolasku (radite aktivnosti u skladu s vremenom), koristite sredstva za olakšavanje prilagodbe kao što je melatonin.
Melatonin – doprinosi skraćenju vremena potrebnog za padanje u san. Blagotvorni učinak postiže se uzimanjem 1 mg melatonina kratko prije spavanja
Melatonin – doprinosi ublažavanju subjektivnih osjećaja povezanih s jet lag-om. Blagotvorni učinak postiže se minimalnim unosom od 0,5 mg prije spavanja na prvi dan putovanja te sljedećih nekoliko dana po dolasku na odredište.
Stvorite ugodnu atmosferu za spavanje, to uključuje:
- Ugodnu temperaturu prostorije u kojoj spavamo
- Izbjegavanje kofeina i drugih stimulansa par sati prije spavanja
- Barem sat vremena prije odlaska na spavanje nemojte koristiti laptop, tv, mobitel
- Vježbajte tijekom dana
- Uzimanje dodataka prehrani koji potiču san