Izvor:
(http://www.inpharma.hr/index.php/news/653/19/Imunomodulatorni-ucinci-beta-glukana)
Beta-glukani su strukturni homopolisaharidi iz staničnih stijenki gljiva i kvasaca, ali i žitarica (zobi i ječma) iz kojih mogu biti izolirani. Kemijski gledano, okosnicu linearne strukture polimera beta-glukana sačinjavaju monomeri molekula D-glukoze, međusobno povezanih specifičnim beta-1,3/1,6- glikozidnim vezama. Stoga beta-glukane točnije možemo nazvati i beta-1,3/1,6-(D)-glukanima.
Općenito se može reći da beta-1,3/1,6-glukani pojačavaju prvu „liniju obrane“ organizma. Naime, njihovo glavno biološko imunomodulacijsko djelovanje temelji se upravo na stimulaciji aktivnosti čimbenika urođene imunosti. Aktivacija makrofaga definitivno je ključan moment pri aktivaciji čimbenika urođene nespecifične imunosti. Ta se aktivacija postiže vezanjem beta-glukana za nekoliko specifičnih receptora makrofaga.
Aktivirani makrofagi imaju povećanu sposobnost pronalaska, prepoznavanja te uništenja patogena.
Uz stimulaciju fagocitoze, beta-glukani imaju i sposobnost stimulacije hematopoeze. Pojačana hematopoeza uključuje stimulaciju proizvodnje leukocita i trombocita.
Purifikacija, odnosno uklanjanje manoproteina i lipida iz stanične stijenke kvasca tijekom procesa proizvodnje, jedan je od imperativa kojim se postiže povećana bioraspoloživost. Smatra se da su minimalni zahtjevi za adekvatnu učinkovitost primjene beta glukana stupanj čistoće i ekstrakcija te purifikacija do minimalno 70-85% beta glukana.
Osobe koje uzimaju lijekove trebaju se prije uzimanja posavjetovati s liječnikom. Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama.