12 dokazanih zdravstvenih blagodati kurkumina

Kurkuma ima svestranu primjenu zbog svoje žute boje i bogatog zemljanog okusa te se koristi kao dodatak jelima i pićima, kao bojilo i kao sastojak kozmetike, no prava vrijednost kurkume leži u njezinim brojnim zdravstvenim prednostima.

Amanda Gaši, mag. nutr.
Drvena žlica i drvena posuda pune kurkumina

Kurkuma (Curcuma longa), poznata i kao “zlatni začin”, koristi se u tradicionalnoj medicini i kulinarstvu, već više od 5000 godina, osobito u Indiji i jugoistočnoj Aziji. Ima svestranu primjenu zbog svoje žute boje i bogatog zemljanog okusa te se koristi kao dodatak jelima i pićima, kao bojilo i kao sastojak kozmetike, no prava vrijednost kurkume leži u njezinim brojnim zdravstvenim prednostima.

Kurkuma se u različitim geografskim područjima koristi na različite načine:

  • u Indiji se kurkuma, koja sadrži kurkumin, koristi u curryjima
  • u Japanu se poslužuje u čaju
  • u Tajlandu se koristi u kozmetici
  • u Kini se koristi kao bojilo
  • u Koreji se poslužuje u napitcima
  • u Maleziji se koristi kao antiseptik
  • u Pakistanu se koristi kao protuupalno sredstvo
  • u Sjedinjenim Američkim Državama se uz zdravstvenu upotrebu koristi i u senfu, siru, maslacu i čipsu kao konzervans i bojilo.

Glavni aktivni spoj kurkume, kurkumin, već je desetljećima predmet istraživanja te je poznat  po svojim brojnim zdravstvenim dobrobitima koje je potvrdila i znanstvena literatura. U nastavku članka donosimo vam 12 zdravstvenih prednosti kurkumina.

12 zdravstvenih blagodati kurkumina

1. Protuupalno djelovanje

Kurkumin, glavni aktivni spoj kurkume, poznat je po svojim snažnim protuupalnim svojstvima. Ova svojstva proizlaze iz njegove sposobnosti da djeluje na različite molekularne puteve povezane s upalom. Upala je prirodni odgovor tijela na ozljede ili infekcije, no kronična upala može doprinijeti razvoju raznih bolesti, kao što je artritis, bolesti srca, dijabetes, neurodegenerativni poremećaji…

On djeluje tako da blokira enzime koji izazivaju upalu, smanjuje razinu tvari koje pokreću upalni odgovor i sprječava aktivaciju određenih molekula koje bi inače pojačale upalu. Također, kurkumin neutralizira štetne slobodne radikale koji uzrokuju oksidativni stres, što može pogoršati upalu. Osim toga, kurkumin pomaže u regulaciji imunološkog sustava, čime doprinosi smanjenju kroničnih upala i poboljšava ravnotežu u imunološkom odgovoru tijela.

2. Antioksidativna aktivnost

Kurkumin ima snažna antioksidativna svojstva, koja objašnjavaju velik broj njegovih učinaka na različita zdravstvena stanja. Istraživanja su pokazala da kurkumin poboljšava pokazatelje oksidativnog stresa u tijelu, povećavajući aktivnost antioksidativnih enzima te smanjujući razine lipidnih peroksida. Kurkumin djeluje na slobodne radikale na nekoliko načina – može ih neutralizirati, smanjuje aktivnost enzima koji generiraju radikale i blokira enzime poput ciklooksigenaze koji izazivaju upalu. Također, kurkumin je topiv u mastima, što mu omogućuje da učinkovito uklanja peroksilne radikale, čineći ga sličnim vitaminu E, koji također štiti tijelo od oštećenja slobodnim radikalima.

3. Utjecaj na depresiju

Depresija je ozbiljan psihološki poremećaj s globalnom učestalošću od oko 4%. Iako patofiziološki mehanizam depresije još uvijek nije u potpunosti razjašnjen, općenito se smatra da je povezana s upalom, neurotransmiterima poput monoamina, neurotrofnim faktorima i hipotalamičko-hipofizno-nadbubrežnom osi. Poznato je da psihološki i društveni stres igraju značajnu ulogu u nastanku depresije.

Protuupalni učinak kurkumina jedan je od razloga zašto može pomoći u ublažavanju depresije, ali još uvijek nije potpuno jasno kako točno djeluje. Osim što smanjuje upalu, kurkumin također utječe na tvari u mozgu poput serotonina i dopamina, koje su važne za raspoloženje. Također pomaže u reguliranju hormona koji utječu na stres, kao i u poboljšanju zdravlja mozga i njegove sposobnosti da se prilagođava i raste, posebno u dijelu mozga koji je povezan s emocijama.

Žena se drži za glavu i pati od depresije jer ne uzima kurkumin

4. Potencijal kod prevencije i usporavanja Alzheimerove bolest

Alzheimerova bolest najrašireniji je oblik demencije i može biti uzrok čak 70% svih slučajeva demencije. Poznato je da upala i oksidativna oštećenja doprinose razvoju Alzheimerove bolesti, a kurkumin je pokazao povoljan učinak u smanjenju tih problema. Također, jedno istraživanje sugerira da kurkumin može pomoći u uklanjanju nakupljenih proteina koji tvore amiloidne plakove, što je karakteristično za ovu bolest.

Još uvijek nije potpuno jasno može li kurkumin usporiti ili čak preokrenuti napredovanje Alzheimerove bolesti kod ljudi te je potrebno provesti dodatna istraživanja za jasne zaključke.

5. Utjecaj na pretilost

Kurkumin može pomoći u mršavljenju i smanjenju bolesti povezanih s pretilošću. Pretilost je povezana s kroničnom upalom u tijelu, a kurkumin djeluje tako da smanjuje upalu u masnom tkivu. On sprječava ulazak stanica koje uzrokuju upalu, smanjuje proizvodnju upalnih tvari i potiče proizvodnju tvari koje smanjuju upalu. Također, kurkumin sprječava nakupljanje masnih stanica i potiče antioksidativne procese, čime pomaže u smanjenju pretilosti i njezinih negativnih učinaka na zdravlje.

Pretila žena razmišlja o uzimanju kurkumina koji može pomoći sa smanjenjem kilograma

6. Utjecaj na regulaciju šećera u krvi

Kurkumin može djelovati na regulaciju šećera u krvi pomoću različitih mehanizama, koji uključuju:

  • povećanje osjetljivosti na inzulin
  • poboljšana funkcija β stanica gušterače – stanice u kojima se stvara i izlučuje inzulin
  • poboljšana funkcija jetre i bubrega
  • povećan unos glukoze u mišiće i masno tkivo
  • smanjen oksidativni stres
  • smanjenje upale

7. Utjecaj na nastanak kardiovaskularnih bolesti

Kardiovaskularne bolesti vodeći su javnozdravstveni problem i u svijetu i u Hrvatskoj, najčešća su nezarazna bolest odgovorna za čak 20,5 milijuna smrti godišnje na razini svijeta. U Hrvatskoj je u 2022. godini od kardiovaskularnih bolesti umrlo preko 22 tisuće osoba, odnosno 39% od svih umrlih (HZJZ, 2022.). Ovi podaci su dovoljni kako bi se osvijestila važnost očuvanja zdravlja srca i krvnih žila.

Kurkumin pomaže poboljšati funkciju endotelija, odnosno unutarnje obloge krvnih žila. Disfunkcija endotelija jedan je od glavnih uzročnika srčanih bolesti. Ona se događa kada endotelij ne može pravilno regulirati krvni tlak, zgrušavanje krvi i druge čimbenike.

Meta-analiza 20 randomiziranih kontroliranih ispitivanja s 1427 sudionika sugerira značajno smanjenje koncentracije triglicerida u plazmi i povećanje razine HDL kolesterola („dobrog“ kolesterola u plazmi.

8. Antikancerogena svojstva

Kurkumin je pokazao značajna antikancerogena svojstva protiv različitih vrsta raka, uključujući rak prostate, dojke, debelog crijeva, gušterače te raka glave i vrata. Učinak je dokazan i u laboratorijskim uvjetima (in vitro), kao i kod životinjskih modela (in vivo). Smatra se da kurkumin djeluje protiv raka putem različitih mehanizama, utječući na različite stanične procese i regulirajući proizvodnju citokina, enzima i faktora rasta koji sudjeluju u razvoju raka. Svakako, važno je naglasiti da, iako kurkumin pokazuje antikancerogeni potencijal u istraživanjima, on nije lijek za rak i ne smije se koristiti kao zamjena za konvencionalne tretmane.

9. Utjecaj na bolove uzrokovane artritisom

Postoji nekoliko različitih vrsta artritisa, od kojih većina uključuje upalu u zglobovima, a s obzirom na protuupalni učinak kurkumina, postoje naznake kako može biti od koristi kod artritisa.

U jednoj studiji na osobama s osteoartritisom, kurkumin je bio učinkovitiji u smanjenju boli nego placebo, a zaključeno je i kako njegove učinke možemo usporediti s djelovanjem nesteroidnih protuupalnih lijekova.

Mlada žena se drži za zglob ruke koji ju boli jer ne uzima dovoljno kurkumina

10. Potencijal kod ženskih reproduktivnih bolesti

Istraživanja pokazuju da kurkumin može smanjiti visoke razine muških hormona kod policističnih jajnika (PCOS) i pomoći u nestanku cista te stvaranju zdravih folikula i žutih tijela. Također, studije na životinjama sugeriraju da kurkumin poboljšava funkciju jajnika i obnavlja ravnotežu oksidativnog stresa. Kod endometrioze, kurkumin pokazuje pozitivne učinke smanjujući upalu, rast stanica, stvaranje novih krvnih žila i potičući smrt oštećenih stanica.

11. Potencijal kurkumina u prevenciji i suportivnoj terapiji upalnih bolesti crijeva

Zbog svoje jake protuupalne aktivnosti, kurkumin ima potencijal u prevenciji i suportivnoj terapiji upalnih bolesti crijeva, a to potvrđuju i kliničke studije.

Rezultati studije iz 2006. godine koja je uključivala 82 pacijenta s ulceroznim kolitisom, pokazali su kako je stopa relapsa bila znatno veća kod osoba koje su uz osnovnu terapiju uzimale placebo (20,5%), u odnosu na one koji su uz osnovnu terapiju uzimali 1g kurkumina (4,7%).

U maloj pilot studiji koja je uključivala 5 pacijenata s Chronovom bolesti, četvero ispitanika koji su koristili kurkumin su osjetili poboljšanje svoga stanja, a kurkumin je pomogao u smanjenju aktivnosti bolesti i upale, što je pokazalo smanjenje indeksa aktivnosti bolesti za 55%.

12. Kurkumin za dugovječnost!

S obzirom na to da oksidativni stres i upala igraju ulogu u starenju te da kurkumin ima protektivan učinak na brojne fiziološke funkcije, smatra se kako bi kurkumin mogao utjecati na zdravlje i dugovječnost.

Amanda Gaši, mag. nutr.

Magistra nutricionizma iz Zagreba, diplomirala na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu. U svojem radu, cilj joj je ljudima približiti ideju o fleksibilnoj, ali zdravoj i pravilnoj prehrani te se baviti znanstvenim i istraživačkim radom. Poseban interes razvila je za dodatke prehrani kao ekstenzije pravilnoj prehrani te za njihov dodatan doprinos zdravlju. Osim pravilne prehrane, Amanda uživa i u ostalim aspektima zdravog života, posebice u rekreativnom bavljenju odbojkom i trčanjem!

Članci autora

S našeg bloga

Povezani članci

Newsletter

Prijavite se na Newsletter i ostvarite 20% popusta na prvu kupovinu. Budite informirani o aktualnim akcijama i novostima.