Vjerojatno ste već nekada čuli ili čitali o zelenoj kavi, pogotovo u kontekstu gubitka tjelesne težine tj. mršavljenja. Zelena kava nije neka egzotična sorta dobivena od specijaliziranih uzgajivača ili iz dalekih zemalja. U stvarnosti, postoji ogromna količina zelenih zrna kave na svakoj farmi i plantaži kave. Međutim, ako ste ikada otišli u supermarket ili lokalni kafić potražiti zelenu kavu, velika je šansa da ste se razočarali ili da ste umjesto nje dobili popularni matcha latte.
Dobrobiti dodataka prehrani na bazi zelene kave pri mršavljenju u zadnjih su par godina izazvale poprilično oprečna i kontroverzna mišljenja. Unatoč tome, u svijetu zdravlja ona je i dalje poprilično popularan dodatak, a iza nje stoje brojne studije o kvaliteti.
Što je zapravo zelena kava?
Najjednostavnije rečeno, zelena kava se u osnovi odnosi na zrna kave koja nisu pržena. Drugim riječima, ubrana zrna kave su zelene boje, a svoju prepoznatljivu smeđu boju poprimaju tek procesom prženja.
Zrna kave bogata su antioksidansima i drugim farmakološki aktivnim spojevima. Istraživači vjeruju da su neki od tih spojeva, točnije klorogenska (ili klorogenična) kiselina i kofein, odgovorni za mnoge zdravstvene dobrobiti koje ljudi povezuju sa zrncima zelene kave. Zbog kemijskih promjena tijekom prženja, zrna kave imaju različite učinke na tijelo kad su pržena ili nepržena. Nažalost, većina klorogenske kiseline se gubi pri prženju, zbog visoke temperature. Unatoč tome, pržena kava još uvijek sadrži mnoge druge zdrave spojeve.
Ekstrakt zelene kave kao dodatak mršavljenju
Prije desetak godina zelena se kava naveliko hvalila kao čudesni lijek za pretilost. Brojni proizvođači, ohrabreni istraživanjem koje je u sklopu talk showa proveo Doctor Oz, gurali su dodatke prehrani s ekstraktom zelene kave i obećavali značajne rezultate. Često su i sami sponzorirali brojna istraživanja, zbog čega se počelo sumnjati u vjerodostojnost rezultata.
Bez obzira na negativni publicitet, nekoliko je studija i analiza pokazalo da ekstrakt zrna zelene kave zaista može pomoći ljudima da izgube težinu. Istraživanje iz 2017., provedeno nad ženama koje se bore s pretilošću, pokazalo je da uzimanje 400 mg ekstrakta zelene kave u kapsulama tijekom 8 tjedana, zajedno s uravnoteženom prehranom, rezultira nešto većim gubitkom težine nego kada se “koristi” samo uravnotežena prehrana.
Ispitanice koje su uzimale ekstrakt također su imale smanjeni ukupni kolesterol, LDL (loš) kolesterol i slobodne masne kiseline. Istraživači su otkrili da je korištenje ekstrakta utjecalo na razgradnju masti u tijelu, što potencijalno može pomoći ljudima u kontroli težine.
Međutim, činjenica je da ni jedan dodatak prehrani neće, bez određenih promjena u životnom stilu, pokazati dugoročno zdrave i značajne rezultate. Zelena je kava u formi suplemenata korisna onim osobama koje su spremne na fizičke aktivnosti, uz istovremenu korekciju prehrambenih navika, a sve s ciljem kontrole željene težine.
Zbog čega je zelena kava drugačija?
Zelena se kava od klasične, pržene kave, osim po boji znatno razlikuje i po okusu.
Okus kave na koji smo navikli, kao i prepoznatljiva aroma napitka, mogu se pripisati procesu prženja. Kada bi vam netko dao da pijete zelenu kavu bez da vam kaže što pijete, možda ne biste ni shvatili da je to kava. Njezin je okus puno blaži, a kada se pravilno napravi, malo je gušća od klasične kave. Okus često uspoređuju s okusom zelenog ili biljnog čaja, ali nije sasvim isti.
Međutim, to su ipak samo “površinske” razlike. Važno pitanje, barem kada se razmatraju zdravstvene i medicinske koristi, je imaju li pržena i zelena kava ista kemijska svojstva. Odgovor je – ne.
Proces prženja mijenja svojstva kave
Kao što smo već spomenuli, u procesu prženja, zrna zelene kave gube klorogeničnu kiselinu. To je prva razlika između pržene i nepržene kave. Nadalje, postoji još jedna razlika između zelene i obične kave, a to je njihova razina kofeina.
Teško je generalizirati, budući da vrste zrna i načini prženja također utječu na kemijske procese koji se odvijaju. Međutim, prženje polako smanjuje i količinu kofeina u kavi. Tamno pečeno zrno, na primjer, sadrži manje kofeina nego svijetlo pečeno.
Ima li zelena kava zdravstvene koristi?
Prema rezultatima nekih studija zelena kava i njezin ekstrakt mogu poboljšati razinu glukoze u krvi, razinu triglicerida i ukupni profil lipida. Ti su spojevi zamršeno povezani s razvojem ili kontrolom dijabetesa tipa 2. Drugim riječima, ona može biti korisna u regulaciji šećera u krvi.
Također, postoje dokazi da klorogenska kiselina, koja je bogata antioksidansima, može poboljšati osjetljivost na inzulin i pomoći u liječenju metaboličkog sindroma – glavnog uzroka dijabetesa, kod pacijenata u predijabetesu. Učinci su vidljivi i kod zdravih i kod pretilih sudionika istraživanja.
Određena klinička ispitivanja pokazala su i da klorogenska kiselina iz ekstrakta zelene kave povoljno djeluje na snižavanje krvnog tlaka kod pacijenata koji pate od hipertenzije. Čini se da bi uporaba dodataka prehrani s ekstraktom zelene kave mogla biti učinkovita komponenta u tretiranju hipertenzije, iako bi korištenje bilo kojeg pristupa alternativne medicine za liječenje bolesti uvijek prvo trebao odobriti vaš liječnik primarne zdravstvene zaštite.
Nadalje, dokazi iz ostalih dostupnih studija sugeriraju da suplementacija ekstraktom zelene kave dovodi do značajnog smanjenja razine ukupnog kolesterola. Preporuka je da dodaci prehrani sa zelenom kavom budu standardizirani na minimalno 45% klorogenične kiseline.
Oprezno s kofeinom
Iako postojeća istraživanja pokazuju da dodaci prehrani s ekstraktom zelene kave imaju dobar sigurnosni profil, treba imati u vidu da se svejedno radi o dodacima s određenom količinom kofeina.
Kofein može imati brojne nuspojave kada ga se konzumira u većim količinama, uključujući tjeskobu, nervozu i ubrzan rad srca. Ovisno o vrsti, proizvodi od zelene kave sadrže različite količine kofeina. Osobe osjetljive na kofein moraju detaljno pročitati sastave proizvoda prije konzumacije.
Valja napomenuti i da nema dovoljno istraživanja o doziranju kod trudnica i dojilja, djece ili onih s bolestima jetre ili bubrega, pa bi te skupine trebale izbjegavati konzumiranje proizvoda od zelenih zrna kave ili se prije upotrebe konzultirati sa stručnjakom.
Zelena kava – da, ali u kombinaciji s tjelovježbom
Zelena kava je namirnica koja je prošla mnogo kliničkih ispitivanja i studija kako bi opravdala svoje mjesto u svijetu dodataka prehrani. Ona nesumnjivo ima brojne zdravstvene prednosti, kao i njezin ekstrakt. Smatra se sigurnom za upotrebu i može doprinijeti u regulaciji tjelesne težine. Unatoč svemu, zelena kava nije čudotvorna i gotovo sigurno neće proizvesti nikakve efekte ako nije popraćena zdravim stilom života – tjelovježbom i uravnoteženom prehranom.