Topliji dani sve su nam bliže te nam u fokus dolazi pitanje kako pripremiti kožu na jake sunčeve zrake. U kontekstu zaštite kože od sunca, često se kao važni akteri spominju astaksantin i beta karoten. Stoga, u nastavku ovog bloga možete saznati što su astaksantin i beta karoten, na koji način djeluju u svrhu zaštite kože od sunca te koji odabrati i u kojoj dozi koristiti.
Astaksantin u zaštiti kože od sunca
Astaksantin je pigment (spada u skupinu karotenoida) koji je zaslužan za narančasto-crvenu boju brojnih morskih životinja, kao što su losos, škampi i rakovi. Primarno ga biosintetiziraju mikroalge/fitoplankton te se mikroalga Haematococcus pluvialis smatra najboljim izvorom za njegovu industrijsku biološku proizvodnju.
Osim što je koristan kao narančasto-crveni pigment, astaksantin je snažan antioksidans te ima protuupalno, antikancerogeno i antidijabetično djelovanje na zdravlje. Ima ulogu u zaštiti kardiovaskularnog zdravlja, zdravlja vida i mozga, a posebno se ističe njegova uloga kao prirodne zaštite zdravlja kože. Iz tog se razloga astaksantin koristi kao vrijedan sastojak dodataka prehrani ili kozmetičkih pripravaka koji djeluju na očuvanje zdravlja kože.
Poznato je kako oksidativni stres igra ključnu ulogu u procesu starenja kože, a upravo jako sunčevo UV zračenje sudjeluje u stvaranju reaktivnih kisikovih vrsta (ROS), čije se stvaranje smatra ključnim mehanizmom starenja kože. Pokazalo se kako u koži astaksantin svojim antioksidativnim djelovanjem može utjecati na nekoliko različitih mehanizama oksidativnog stresa, dok istodobno sprječava stvaranje upalnih medijatora.
Studije su pokazale kako astaksantin ima jače antioksidativno djelovanje od beta karotena u fibroblastima ljudske kože. Osim toga, astaksantin ima ulogu u popravku DNA te jačanju imunološke funkcije, što se smatra važnim u prevenciji melanoma, koji je 9. najčešći oblik raka koji se pojavljuje kod hrvatske populacije.
Istraživanja provedena na astaksantinu u svojstvu zaštite kože
Osim što su studije predložile mehanizam djelovanja astaksantina kao prirodne zaštite kože od sunca, brojne kliničke studije su i potvrdile to djelovanje.
Jedna studija je došla do rezultata kako 4 mg astaksantina dnevno kroz 10 tjedana štiti kožu od UV radijacije te smanjuje gubitak vlažnosti kože. Druga studija je zapazila kako je došlo do poboljšanja u elastičnosti kože i izgledu bora, kao i do povećanja vlažnosti kože u sredovječnih žena, suplementacijom 4 mg astaksantina kroz 6 tjedana. Također, kombinacija oralnog i topikalnog uzimanja astaksantina (6 mg oralno te 2 mg topikalno na dan) kroz 8 tjedana je dovela do značajnog poboljšanja u teksturi, elastičnosti i vlažnosti kože, veličini staračkih pjega te izgledu bora.
Kako uzimati astaksantin za optimalnu zaštitu kože od sunca
Kako bi astaksantin imao poželjan učinak kao prirodna zaštita kože od sunca, smatra se kako ga je potrebno uzimati barem 2 mjeseca prije povećanog izlaganja UV zrakama, a najbolje ga je uzimati u dozi od 4-8 mg dnevno uz obrok ili odmah nakon obroka budući da je astaksantin topljiv u mastima.
Beta Karoten u zaštiti kože od sunca
Beta karoten je biljni pigment iz skupine karotenoida (baš kao i astaksantin) te je odgovoran za narančastu, crvenu i žutu boju velikog broja voća i povrća. Moćan je antioksidans, a osim toga se u ljudskom tijelu pretvara u vitamin A, koji ima mnoge zdravstvene dobrobiti.
Neke od zdravstvenih dobrobiti beta karotena su utjecaj na kognitivnu funkciju, zdravlje kostiju, potencijalni antikancerogeni učinak, a smatra se i vrlo važnim faktorom zaštite kože od štetnog UV zračenja.
Beta karoten svoj učinak na zaštitu kože ponajviše duguje svojem antioksidativnom učinku. Smatra se kako sprečavanjem nastanka slobodnih radikala u koži pomaže u zaštiti kože od UV-A i UV-B zračenja te da njegova primjena može smanjiti nastajanje opeklina od sunca. Dodatno, beta karoten utječe na starenje kože i fotostarenje, bilo kroz uklanjanje slobodnih radikala ili inhibicijom enzima koji potencijalno proizvode slobodne radikale, što može spriječiti oštećenja stanica i starenje kože.
Istraživanja provedena na beta karotenu
Ulogu beta karotena kao prirodne zaštite kože od sunca potvrđuju i studije.
Studija iz 1996. godine je potvrdila kako 30 mg beta karotena dnevno kroz 10 tjedana utječe na smanjenje opeklina od sunca (Gollnick i suradnici, 1996). S obzirom na to da tako visoke doze beta karotena nisu preporučljive, neke studije su istraživale može li kombinacija karotenoida djelovati jednako učinkovito kao i sam beta karoten. Jedna studija je koristila kombinaciju beta karotena, luteina i likopena kroz 12 tjedana, a druga studija samo beta karoten i likopen kroz 7 tjedana te su obje studije došle do zaključka kako je došlo do smanjenja jačine opeklina od sunca.
Kako uzimati beta karoten
Za najbolji učinak u zaštiti kože od sunca, beta karoten je najbolje početi uzimati 8-10 tjedana prije pojačanog izlaganja kože zrakama sunca. Za beta karotene postoji utvrđena preporučena dnevna doza, no smatra se kako su doze od 6-15 mg dnevno sigurne. Beta karoten je poželjno uzimati s obrokom ili nakon obroka, s obzirom na to da je topiv u mastima.
Astaksantin ili beta karoten – što uzeti za optimalnu zaštitu kože od sunca?
Sada kada smo pomnije objasnili djelovanja astaksantina i beta karotena, postavlja se pitanje koji od njih uzimati za optimalnu zaštitu od sunca.
Astaksantin je spoj čije su jako antioksidativno djelovanje potvrdile brojne studije. Mogu ga uzimati svi koji na prirodan način žele zaštititi svoju kožu od štetnog djelovanja sunca, smanjiti suhoću kože nakon perioda provedenog na suncu, a istovremeno povećati elastičnost kože i smanjiti stvaranje staračkih pjega.
Nadalje, antioksidativno djelovanje beta karotena je nešto slabije te ga je za smanjenje opeklina nakon sunčanja i zaštitu kože od sunca bolje koristiti u kombinaciji s drugim antioksidansima. Međutim, beta karoten je iznimno važan jer je provitamin vitamina A te može biti posebno koristan onima koji pate od deficita vitamina A. Ono što je važno napomenuti je da bi pretjerano korištenje sintetskog beta karotena moglo povećati rizik od nastanka karcinoma pluća za pušače i one koji boluju od azbestoze. Iz toga razloga je pri odabiru suplementacije bolje birati suplemente koji sadrže prirodni beta karoten (npr. ekstrakt korijena mrkve ili ekstrakt alge Dunaliella salina) jer su oni sasvim sigurni za korištenje pušačima, kao i svima ostalima.
Oba spoja na različite načine djeluju na zaštitu kože od sunca, a njihovo djelovanje međusobno nije isključivo, već je za optimalnu zaštitu kože od sunca poželjno uzimati kombinaciju astaksantina i beta karotena.
Mogu ih koristiti svi koji žele prirodno zaštiti kožu od sunca, a posebno se preporučuje:
- onima kojima prethodi period intenzivnog izlaganja suncu
- osobama blijede puti
- osobama koje žive na predjelima s puno sunca
- osobama koje godišnje provedu mnogo vremena na moru
- sportašima i aktivnim osobama koje se bave sportovima na otvorenom
Izvori
Izvori:
Camera, E., Mastrofrancesco, A., Fabbri, C., Daubrawa, F., Picardo, M., Sies, H., & Stahl, W. (2009). Astaxanthin, canthaxanthin and beta-carotene differently affect UVA-induced oxidative damage and expression of oxidative stress-responsive enzymes. Experimental dermatology. 18(3). 222–231.
Césarini, J.P., Michel, L., Maurette, J. M., Adhoute, H., Béjot, M. (2003). Immediate effects of UV radiation on the skin: modification by an antioxidant complex containing carotenoids. Photodermatology, photoimmunology & photomedicine. 19(4). 182–189.
Davinelli, S., Nielsen, M.E., Scapagnini, G. (2018). Astaxanthin in Skin Health, Repair, and Disease: A Comprehensive Review. Nutrients. 10(4). 522.
Heinrich, U., Gärtner, C., Wiebusch, M., Eichler, O., Sies, H., Tronnier, H., Stahl, W. (2003). Supplementation with beta-carotene or a similar amount of mixed carotenoids protects humans from UV-induced erythema. The Journal of nutrition. 133(1). 98–101.
Gollnick, H.P.M., W. Hopfenmiller, W., Hemmes, C., Chun, S.C., Schmid, C., Sundermeier, K., Biesalski, H.K. (1996). Systemic beta carotene plus topical UV-sunscreen are an optimal protection against harmful effects of natural UV-sunlight: results of the Berlin-Eilath study. European Journal of dermatology. 6. 200-205.
Ito, N., Seki, S., Ueda, F. (2018). The Protective Role of Astaxanthin for UV-Induced Skin Deterioration in Healthy People-A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Nutrients. 10(7). 817.
Stahl, W., Sies, H. (2012). β-Carotene and other carotenoids in protection from sunlight. The American journal of clinical nutrition. 96(5). 1179S–84S.
Tominaga, K., Hongo, N., Karato, M., Yamashita, E. (2012). Cosmetic benefits of astaxanthin on humans subjects. Acta biochimica Polonica. 59(1). 43–47.
Yamashita E. 2006. The effect of a dietary supplement containing astaxanthin on skin condition. Carotenoid Science. 10. 91–95.
Yuan, J.P., Peng, J., Yin, K., Wang, J.H. (2011). Potential health-promoting effects of astaxanthin: a high-value carotenoid mostly from microalgae. Molecular nutrition & food research. 55(1). 150–165.